Αναπληρωτής Καθηγητής

2009, Πανεπιστήμιο Κρήτης
Γνωστικό αντικείμενο: Μικροβιολογία

Μαθήματα

O Δρ. Παναγιώτης Σαρρής έλαβε Πτυχίο Μοριακής Βιολογίας και Βιοιατρικής από το Κρατικό Πανεπιστήμιο του «Αγίου Κλημεντίου της Οχρίδας» στην Σόφια (1999). Το 1ο του Μεταπτυχιακό Δίπλωμα από την Βουλγαρική Ακαδημία Επιστημών με αντικείμενο «Κλινική Χημεία και Μικροβιολογία» (2000), το 2ο Μεταπτυχιακό Δίπλωμα και το Διδακτορικό Δίπλωμα από το Τμήμα Βιολογίας του Πανεπιστημίου Κρήτης (2004-2009). Κατά τη διάρκεια της Διδακτορικής Διατριβής του ανέλυσε τους ρόλους των βακτηριακών συστημάτων έκκρισης στις μοριακές αλληλεπιδράσεις παθογόνου-ξενιστή.

Από το 2011 μέχρι το 2015 ήταν Ανώτερος ερευνητικός συνεργάτης (Senior Research Associate) στο University of East Anglia (Τμήμα: The Sainsbury Laboratory - TSL). Το 2015 εκλέχθηκε Αναπληρωτής Καθηγητής στο Πανεπιστήμιο του Exeter, (School of Biosciences), όπου παραμένει έως σήμερα ως Επίτιμος Αναπληρωτής Καθηγητής. Τον Σεπτέμβριο του 2017 εκλέχθηκε ως Κύριος Ερευνητής στο Ινστιτούτο Μοριακής Βιολογίας και Βιοτεχνολογίας του ΙΤΕ, όπου παραμένει σήμερα ως συνεργαζόμενο μέλος ΔΕΠ.

Μοριακή Μικροβιολογία.

Μοριακές Αλληλεπιδράσεις Παθογόνου-Ξενιστή.

Ανάλυση δεδομένων Μικροβιώματος (microbiome).

Μοριακή Ανοσολογία Φυτικών οργανισμών.

Μοριακή Βακτηριολογία.

Αλληλούχιση και Ανάλυση Γονιδιωμάτων Μικροοργανισμών και Φυτών.

• Williams SJ, Sohn KH, Wan L, Bernoux M, Sarris PF, Segonzac C, Ve T, Ma Y, Saucet SB, Ericsson DJ, Casey LW, Lonhienne T, Winzor DJ, Zhang X, Coerdt A, Parker JE, Dodds PN, Kobe B, Jones JDG. (2014). Structural Basis for Assembly and Function of a Heterodimeric Plant Immune Receptor. Science, Vol. 344(6181) pp: 299-303.
  • Sarris PF*, Duxbury Z, Huh SU, Ma Y, Segonzac C, Sklenar J, Derbyshire P, Cevik V, Rallapalli G, Saucet SB, Wirthmueller L, Menke FLH, Sohn KH and Jones JDG*. (2015). A plant immune receptor detects pathogen effectors that target WRKY transcription factors. Cell, 161, pp: 1089–1100. *Co-corresponding Authors.
  • Sarris PF, Cevik V, Dagdas G, Jones JDG, Krasileva KV. (2016). Comparative analysis of plant immune receptor architectures uncovers host proteins likely targeted by pathogens. BMC Biology 19;14:8.
  • Huh SU, Cevik V, Ding P, Duxbury D, Ma Y, Tomlinson L, Sarris PF* and Jones JDG* (2017). Protein-Protein Interactions in the RPS4/RRS1 Immune Receptor Complex. PLoS Pathogens, 13(5): e1006376. *Co-Corresponding Author.
  • Ma Y, Guo H, Hu L, Pons Martinez P, Moschou PN, Cevik V, Ding P, Duxbury Z, Sarris PF, Jones JDG. (2018). Distinct modes of derepression of an Arabidopsis immune receptor complex by two different bacterial effectors. Proceedings of the National Academy of Sciences115, pp: 10218-27.
  • Mermiga G, Sarris PF*. (2019). The Rice of plant Resistosomes. Invited Review, Trends in Immunology, Vol 40(8), pp: 670-673. *Corresponding Author.
  • Mermigka G, Amprazi M, Mentzelopoulou A, Amartolou A, Sarris PF*. (2020). Plant and Animal Innate Immunity Complexes: Fighting Different Enemies with Similar Weapons. Trends Plant Science. 25(1), pp: 80-91. *Corresponding Author.