Καθηγητής

1988, Πανεπιστήμιο Marburg
Γνωστικό αντικείμενο: Βιολογία Κυττάρου

Μαθήματα

1984: Πτυχίο Χημικού από το Πολυτεχνείο του Darmstadt (Γερμανίας).

Θέμα πτυχιακής εργασίας: Identification of α-chains of collagen I in gelatine.

Επιβλέπων Καθηγητής: Prof. Dr. E. Heidemann,

Institute of Macromolecular Chemistry.

1988: Δίπλωμα του Διδάκτορα Φυσικών Επιστημών από το Πανεπιστήμιο Philipps-Universitaet, Marburg     (Lahn) Γερμανίας.

Θέμα διδακτορικής διατριβής: Interaction of Progesterone- and Glucocorticoid-Receptor with the regulatory elements of the Mouse Mammary Tumour Virus (MMTV).

Επιβλέπων Καθηγητής: Prof. M. Beato,

Institute of Molecular Biology and Tumour Research (Marburg).

1988-1990:

Μεταδιδακτορικός ερευνητής στο Institute of Molecular Biology and Tumour Research (Marburg Γερμανίας) στο εργαστήριο του M. Beato.

Ερευνητικό πεδίο: Μηχανισμοί γονιδιακής έκφρασης μέσω των υποδοχέων των στεροειδών ορμονών.

1990-1996:

Μεταδιδακτορική έρευνα στο Max-Planck-Institute Βιοφυσικής Χημείας του Goettingen (Γερμανίας) στο εργαστήριο του P. Gruss.

Ερευνητικό πεδίο: Λειτουργική μελέτη γονιδιακών προϊόντων που εμπλέκονται σε αναπτυξιακούς μηχανισμούς στα θηλαστικά.

1996-2009:

Αναπληρωτής Καθηγητής στο Τμήμα Βιολογίας του Πανεπιστημίου Κρήτης.

2009-σήμερα:

Τακτικός Καθηγητής στο Τμήμα Βιολογίας του Πανεπιστημίου Κρήτης.

Κατά το διάστημα 1990-1996 είχε επικεντρώσει το επιστημονικό του ενδιαφέρον στην ανίχνευση της μοριακής βάσης ανθρώπινων ασθενειών όπως το σύνδρομο Waardenburg και Aniridia. Η ερευνητική του ομάδα στο Πανεπιστήμιο Κρήτης κλωνοποίησε για πρώτη φορά διεθνώς το γονίδιο Fras1, και παρήγαγε τα ποντίκια Fras1-/- που αποτελούν μοντέλο για το σύνδρομο Fraser στον άνθρωπο για το οποίον ευθύνονται μεταλλάξεις των γονιδίων FRAS1 και FREM2. Το ερευνητικό έργο της ομάδας του περιγράφεται ως ‘Βιολογικός και βιοχημικός χαρακτηρισμός των πρωτεϊνών Fras1/Frem και η συσχέτιση της λειτουργίας τους με μηχανισμούς συγκρότησης του εξωκυττάριου χώρου σε φυσιολογικές και παθολογικές καταστάσεις όπως η φλεγμονή, ο καρκίνος και ο νευροεκφυλισμός’.

• Pavlakis, E., Chiotaki, R. and Chalepakis, G. (2011). The role of Fras1/Frem proteins in the structure and function of basement membrane. Int. J. Biochem. Cell Biol. 43, 487-495.
  • Vrontou, S., Petrou, P., Meyer, B.I., Galanopoulos, V.K., Imai, K., Yanagi, M., Chowdhury, K., Scambler, P.J. and Chalepakis, G. (2003). Fras1 deficiency results in cryptophthalmos, renal agenesis and bleb phenotype in mice. Nat. Genet. 34, 209-214.
  • McGregor, L., Makela, V., Darling, S.M., Vrontou, S., Chalepakis, G., Roberts, C., Smart, N., Rutland, P., Prescott, N., Hopkins, J., Bentley, E., Shaw, A., Roberts, E., Mueller, R., Jadeja, S., Philip, N., Nelson, J., Francannet, C., Perez-Aytes, A., Megarbane, A., Kerr, B., Wainwright, B., Woolf, A.S., Winter, R.M. and Scambler, P.J. (2003). Fraser syndrome and mouse blebbed phenotype caused by mutations in FRAS1/Fras1 encoding a putative extracellular matrix protein. Nat. Genet. 34, 203-208.
  • Chiotaki, R., Petrou, P., Giakoumaki, E., Pavlakis, E., Sitaru, C. and Chalepakis, G. (2007). Spatiotemporal distribution of Fras1/Frem proteins during mouse embryonic development. Gene Expression Patterns 7, 381-388.
  • Petrou, P., Pavlakis, E., Dalezios, Y. and Chalepakis, G. (2007). Basement membrane localization of Frem3 is independent of the Fras1/Frem1/Frem2 protein complex within the sublamina densa. Matrix Biol. 26, 652-658.