Κωδικός:
Ώρες ανά άσκηση:
Εργαστήριο: 3

Υπεύθυνος Μαθήματος

Καθηγητής: Γαρίνης Γεώργιος  Υπεύθυνος Εργαστηριακού μαθήματος: Γαρίνης Γεώργιος
Email: Αυτή η διεύθυνση Email προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Τηλέφωνο Γραφείου: +30 2810 391246
Τηλέφωνο Εργαστηρίου: +30 2810 391072

Περιγραφή / Διδάσκοντες

1. Συγκόλληση και κλωνοποίηση DNA (3 ώρες)   Δ. Δοκιανάκη (ΕΔΙΠ)

Συγκόλληση πλασμιδιακού φορέα με ένθεμα. Συγκόλληση θραύσματος DNA με προεξέχοντα άκρα για τη δημιουργία θραυσμάτων διαφορικού μοριακού βάρους και χρήση του σαν μοριακό δείκτη. Ηλεκτροφόρηση σε πήκτωμα αγαρόζης.

2. Μετασχηματισμός βακτηρίων (3 ώρες) Δ. Δοκιανάκη (ΕΔΙΠ)

Μετασχηματισμός δεκτικών βακτηρίων με την ligation και επιλογή σε τρυβλίο Petri με χρήση αντιβιοτικών. Χρήση UV για εντοπισμό έκφρασης της πράσινης φθορίζουσας πρωτεΐνης σε βακτήρια.

3. Λύση βακτηριακών κυττάρων που εκφράζουν αλκαλική φωσφατάση (3 ώρες) Δ. Δοκιανάκη (ΕΔΙΠ)

Λύση της βακτηριακής πάστας με λυσοζύμη και ανίχνευση της ενεργότητας του ενζύμου.

4. Καθαρισμός ενζύμου με χρωματογραφία ιοντοανταλλαγής (3 ώρες) Δ. Δοκιανάκη (ΕΔΙΠ)

Χρωματογραφία με Q-Sepharose και ανίχνευση της ενεργότητας του ενζύμου.

5. Ταυτοποίηση ενζύμου με ηλεκτροφόρηση σε πήκτωμα πολυακρυλαμίδης (3 ώρες) Δ. Δοκιανάκη (ΕΔΙΠ)

Ηλεκτροφόρηση σε πήκτωμα πολυακρυλαμίδης και ανάλυση αποτελεσμάτων.

6. Προσδιορισμός παραγόντων που επηρεάζουν την ενζυματική ενεργότητα φυτικών ιστών (3 ώρες) Α. Παπαδάκη (ΕΔΙΠ)

Εκχύλιση ολικών πρωτεϊνών από φυτικούς ιστούς και μελέτη παραγόντων που επηρεάζουν την ενζυματική ενεργότητα της α-αμυλάσης (συγκέντρωση υποστρώματος και ενζύμου, χρόνος, pH, θερμοκρασία, παρουσία αναστολέων).

7. Απομόνωση γενωμικού DNA από λευκά αιμοσφαίρια. (3 ώρες) Α. Παπαδάκη (ΕΔΙΠ)

Αιμοληψία στο ΠΑΓΝΗ από κάθε φοιτητή και επακόλουθη απομόνωση του γενωμικού DNA από το αίμα.

8. Αλυσιδωτή αντίδραση πολυμεράσης (3 ώρες) Μ. Δραμουντάνη (ΕΤΕΠ)

Πειραματική προσέγγιση Αλυσιδωτής Αντίδρασης Πολυμεράσης, δοκιμασία των φοιτητών στην PCR και ηλετροφόρηση προιόντων PCR σε πήκτωμα αγαρόζης.

9. Υβριδοποίηση DNA κατά Southern / Microarrays  (3 ώρες) Α. Παπαδάκη (ΕΔΙΠ)

Ανάλυση και ανάπτυξη των τεχνικών.

10. Γονοτύπηση (3 ώρες) Μ. Δραμουντάνη (ΕΤΕΠ)

Ανάλυση γονοτύπων με 2 διαφορετικούς μικροδορυφορικούς τόπους. Ανάλυση χαρακτηριστικών γενετικών δεικτών και μικροδορυφόρων. Ανάλυση πειραματικής διαδικασίας, ανάλυση γονοτύπων, συχνότητα άλληλομόρφων, ποσοστό ετεροζυγωτίας γενετικού δείκτη, αξιολόγηση γενετικών δεικτών, ασκήσεις.

11. Ανοσολογικές Τεχνικές (3 ώρες) Ε. Κουϊμτζόγλου (ΕΔΙΠ)

Δομή και τρόπος δράσης των ανοσοσφαιρινών IgG/Πειραματική διαδικασία καθίζησης σε υγρή Φάση.

12. Ανοσολογικές Τεχνικές (3 ώρες) Ε. Κουϊμτζόγλου (ΕΔΙΠ)

Ανοσοποιητικός προσδιορισμός συνδεδεμένος με ένζυμο (ELISA). Παρουσίαση 3 μεθόδων ELISA (συναγωνιστική, sandwich, έμμεση). Εικονικό πείραμα με τη μέθοδο ELISA.