Ομότιμος Καθηγητής

1981, Max Planck Institut fur Biochemie
Γνωστικό αντικείμενο: Κρυσταλλογραφία Βιομορίων - Βιοφυσική

Πτυχίο Φυσικής (Dipl. Phys.) Πολυτεχνείο Μονάχου Γερμανίας 1977. Δίπλωμα Διδάκτορα Φυσικών Επιστημών (Dr. rer. nat. ) Max-Planck-Institut fuer Biochemie και Πολυτεχνείο Μονάχου Γερμανίας 1981. Η διδακτορική διατριβή αφορούσαν σχέσεις δομής/λειτουργίας νευροδιαβιβαστών.

Κατά την διάρκεια της στρατιωτικής θητείας του (1981-1983) υπήρξε επισκέπτης καθηγητής στο Τμήμα Φυσικής του Παν/μιου Κρήτης και ασχολήθηκε με μαθηματικά μοντέλα νευρωνιακών δικτύων. Τα έτη 1984-1987 υπήρξε μεταδιδακτορικός ερευνητής, αρχικά στο Ινστιτούτο Max-Planck του Μονάχου και στην συνέχεια στο ΕΜΒL της Χαϊδελβέργης (Τμήμα Μακρομοριακών Δομών) με ερευνητικό έργο στην κρυσταλλογραφία πρωτεϊνών. Το 1987 εξελέγη επίκουρος καθηγητής στο Τμήμα Βιολογίας του Παν/μίου Κρήτης και εξελίχθη στην βαθμίδα του καθηγητή το 2001.

• Κρυσταλλογραφία βιολογικών μακρομορίων.
  • Το πρόβλημα της αναδίπλωσης (folding) των πρωτεϊνών.
  • Αλληλεπιδράσεις πρωτεϊνών-νουκλεϊνικών οξέων.
  • Πρωτεΐνες βιοϊατρικού και γεωπονικού ενδιαφέροντος
  • Πρωτεϊνική Μηχανική (protein engineering)

• Gazi , M. Bastaki, S.N. Charova, E.A. Gkougkoulia, E.A. Kapellios, N.J. Panopoulos and M. Kokkinidis, Evidence for a coiled-coil interaction mode of disordered proteins from bacterial type III secretion systems, J. Biol. Chemistry, 283: 34062 - 34068 (2008)
    • Gazi , S.N. Charova, N.J. Panopoulos and M. Kokkinidis, (2009) Coiled-Coils in Type III Secretion Systems: Structural Flexibility, Disorder and Biological Implications. Cell. Microbiol. 11: 719-729
    • V.E. Fadouloglou, M.N. Bastaki, A.E. Ashcroft, S.E.V. Phillips, N.J. Panopoulos, N.M. Glykos and M. Kokkinidis, (2009) On the quaternary association of the type III secretion system HrcQB-C protein: Experimental evidence differentiates among the various oligomerization models, J. Structural Biol. 166:214-225.
    • Schierling, A.-J. Noel, W. Wende, H.L. Tie, E. Kubareva, T. Oretskaya, M. Kokkinidis and A. Pingoud, Controlling the enzymatic activity of a restriction enzyme by light, Proc. Natl. Acad. Sci. USA 107:1361-1366 (2010).
    • A.P. Tampakaki, N.Skandalis, A.D. Gazi, M.N. Bastaki, P.F. Sarris, S.N. Charova, M. Kokkinidis, and N.J. Panopoulos, Playing the “Harp”: Evolution of Our Understanding of hrp/hrc Genes, Ann. Rev. Phytopath. 48, 347-370 (2010).