Αναπληρωτής Προέδρου

2001, Πανεπιστήμιο Κρήτης
Γνωστικό αντικείμενο: Εξελικτική Ζωολογία

Μαθήματα

O Εμμανουήλ Λαδουκάκης έλαβε Πτυχίο Βιολογίας από το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης (1995). Έλαβε μεταπτυχιακό τίτλο ειδίκευσης στη Θαλάσσια Βιολογία (1998) από το Πανεπιστήμιο Κρήτης και Διδακτορικό Δίπλωμα από το ίδιο Πανεπιστήμιο (2001). Αντικείμενο της Διδακτορικής του Διατριβής ήταν η μελέτη του ομόλογου ανασυνδυασμού στο mtDNA των ζώων. Κατά τη μεταδιδακτορική του εκπαίδευση ασχολήθηκε με την εξέλιξη του μεταλλακτικού ρυθμού στα γονιδιώματα.

Από το 2003 μέχρι το 2007 υπήρξε μεταδιδακτορικός ερευνητής στο Centre for the Study of Evolution του Πανεπιστημίου του Sussex (UK). Στο ίδιο πανεπιστήμιο δίδαξε για ένα χρόνο (2005-2006). Από το 2007 μέχρι σήμερα υπηρετεί ως Λέκτορας στο τμήμα Βιολογίας.

Μοριακή Εξέλιξη

Πληθυσμιακή ΓενετικήΕξέλιξη του μιτοχονδριακού DNA

Πυρηνική-Μιτοχονδριακή συνεξέλιξη

Μικροβιακή ποικιλομορφία

• Emmanuel Ladoukakis, Vini Pereira, Emile Magny, Adam Eyre-Walker and Juan Pablo Couso (2011). Hundreds of putatively functional small Open Reading Frames in Drosophila. (Genome Biology, in press)
  • Emmanuel D. Ladoukakis, Ioannis Theologidis, George C. Rodakis and Eleftherios Zouros. (2011). Homologous recombination between highly diverged mitochondrial sequences: examples from maternally and paternally transmitted genomes. Molecular Biology and Evolution 28(6): 1847-1859.
  • Hodgkinson A, Ladoukakis E, Eyre-Walker A. (2009) Cryptic Variation in the Human Mutation Rate. PLoS Biology 7: 226-232. (Η εργασία αυτή σχολιάστηκε στο ίδιο τεύχος του PLoS Biology από τον L. Duret, doi:10.1371/journal.pbio.1000028)
  • Ladoukakis ED, Eyre-Walker A (2008) The excess of small inverted repeats in prokaryotes. Journal of Molecular Evolution  67: 291-300.
  • Ladoukakis ED and A. Eyre-Walker. (2007) Sequence directed mutagenesis in eukaryotes. Journal of Molecular Evolution  64: 1-3.